Česky English JPN

Jiri Prochazka

Japonsko, Osaka: Procházka srazil Brazilce Maldonada TKO v prvním kole

12.10. 2019

Česká republika se v posledních dnech stává trnem v oku moderního gladiátorství. Jiří Procházka, známý svou přezdívkou Denisa, získal v dubnu v organizaci Rizin FF titulový pás váhové kategorie do 93 kg, když porazil Američana King Mo Lawala. Japonská organizace Rizin FF vydala pás této váhové kategorii poprvé v historii. Dnes Procházka opět na půdě Japonska tvrdě zastavil svého soupeře, tentokrát o váhu těžšího Maldonada. Zápas byl vypsán pro váhovou kategorii do 100 kg na tři kola. Zkušeného zápasníka a veterána UFC Fábia Maldonada poslal Procházka k zemi tvrdou pravačkou a zpomalené záběry ukazují, jak přesně umí česká mašina udeřit, když se rozhodne vítězit.

V sobotu ve 13:45 našeho času zvedl rozhodčí ruku 26letému Procházkovi v soutěži Rizin FF už po desáte. Do tabulek statistik si připisuje další důležitou výhru a pro Českou republiku je to opět velký úspěch, protože se tak stalo v jedné z nesledovanějších světových soutěžích.

Procházka, který je známý svým archetypem pokojného a nekonfliktního samuraje, má našlápnuto opravdu vysoko. Před pár měsíci prozradil, že by do UFC eventuálně přestoupil, rád by tak ovšem udělal až s titulovým pásem Rizinu. Tehdy ani netušil, jak rychle se jeho slova mohou naplnit. Lidé na sociálních sítích tipují stále častěji, že Procházku nakonec v UFC uvidí. Jeho cestu mezi profesionálními MMA zápasníky nelze přehlédnout a všichni si uvědomují, že je před svým životním rozhodnutím. Kam půjde, nebo jestli v Rizinu prodlouží kontrakt, bude záležet na celém týmu. Dnešním zápasem podle smlouvy s Rizin FF splnil předposlední zápas podepsaného kontraktu a fanouškům MMA neuniklo, že se šušká o zápase s šampionem prestižní americké organizace Bellator, Ryanem Baderem. Bader i Procházka si na svou adresu vyměnili pár vyjádření a oba jsou připraveni výzvu přijmout a bojovat o pás japonské organizace Rizin ve váze Light Heavyweight. Dnes český gladiátor bojoval vyšší váhovou kategorii, která byla do 100 kg, a ukázal, že mu to nedělá žádný problém. Je jisté, že vítězstvím se zaručeně téma Bader vs. Procházka o něco více rozvíří. Soutěž Rizin nedávno odhalila nový zápas Fedora Emelianenka, proti kterému nastoupí zápasník Bellatoru, Jackson Rampage, a slíbila na facebooku, že oznámí další tři jména z obou soutěží, jež mají doplnit turnaj Rizin FF vs. Bellator, který se bude konat 29. prosince letošního roku.

Jiří Procházka se dostává stále více do srdcí českých diváků a ti by ho rádi viděli na našem území zápasit.

„Pravda je taková, že z českých zápasníků nenajdeme nikoho, kdo by mohl Jiřího posunout dopředu v jeho hvězdné kariéře. Fanoušci musí respektovat, že Denisa nemůže vyměnit tabulkové zápasy za přání fanoušků vidět ho zápasit u nás. My jim děkujeme, že to chápou a budou sledovat jeho cestu i mimo naši zemi. Dnes Jiří opět předvedl, co za potenciál v něm je, a že nás bude reprezentovat nejlépe,” prozrazuje Jaroslav Hovězák, trenér Procházky.

„Na světové zápasníky trénujeme systematicky a opravdu naplno. Je před námi ještě jeden zápas v Rizinu a vše se bude teprve rozhodovat. Dnešní vítězství dokazuje, že umíme připravit zápasníka v domácím prostředí JETSAAM GYMU v Brně a nemusíme jezdit na kempy do zahraničí, jak tomu bývalo pravidlem. Zápas Denisy na území Česka je nyní opravdu ve hvězdách a jsme rádi, že nás v takovém počtu podporujete, když zápasíme venku. Nyní v Osace vyjednávám pro Jirku podmínky k jeho další cestě,” doplnil hlavní trenér Jiřího Denisy Procházky, Martin Karaivanov.

Na internetu se v posledních dnech objevují videa s přípravou a osobním životem Jiřího Procházky. Média si u nás stále více vyčleňují prostor pro soutěž MMA, která až pandemicky zasáhla oči sportovních diváků. Těžko budeme hledat sport, který se do společnosti začlenil rychleji, a těžko budeme hledat tak tvrdého a odhodlaného bojovníka z českých řad, jakým je Jiří Denisa Procházka. Jeho kodex Bušidó je inspirací bývalých válečných hrdinů Japonska. Jiří po této cestě kráčí a stal se jedním z nich, v ruce drží Knihu pěti kruhů, silnou četbu Mijamota Musašiho, která dala vzniknout japonské kultuře a filozofii inteligentního boje, ale nejen to. Můžete ji aplikovat i na situace v běžném životě. Český sportovec dnes obhájil svůj věhlas v zemi boje a po silném výkonu ho čekají dny oddechu.